Naplánujte si svoju kariéru podľa ABZ

Kariérny plán by mal maximálne využívať vaše schopnosti a zručnosti, nasmerovať vás k vašim cieľom a mal by rešpektovať realitu vo svete práce. Problémom však je to, že sa tieto tri zložky neustále menia.

To čo vám môže pomôcť je plánovanie ABZ. Viete, čo je plánovanie ABZ?

Plánovanie ABZ je prispôsobivý postup plánovania, ktorý propaguje metódu pokusu a omylu.

Čo presne A, B a Z znamená? Vysvetlím na príklade:

Cez víkend som sa rozhodla, že si pôjdem nazbierať bylinky. Konkrétne som chcela doplniť svoje zásoby o listy jahody obyčajnej. Toto bol môj plán A.

Plán A je to, čo práve robíte, máte svoj cieľ a využívate svoje konkurenčné výhody.

Keďže som lístky jahody nikde nevidela, ale boli tam iné zaujímavé bylinky, urobila som úpravu svojho plánu. Nakoľko som mala pri sebe aplikáciu na identifikáciu bylín, rozhodla som sa, že budem spoznávať nové príležitosti a teda som zmenila cieľ: nazbierať iné bylinky, ktoré majú čas zberu v máji.

Plán B predstavuje aktivity, ktoré podniknete, keď potrebujete zmeniť buď cieľ alebo spôsob, ako sa s k svojmu cieľu dostanete. V mojom prípade som zmenila cieľ. Áno mohla som byť vytrvalejšia (mimochodom v tej deň som vôbec lístky jahody nevidela) a mohla som si zabezpečiť lístky iným spôsobom.

Plán B obvykle nebýva príliš odlišný od plánu A. Niekedy zmeníte smer, pretože plán A nefunguje, inokedy zase preto, lebo objavíte novú príležitosť, ktorá je lepšia než to, čo práve robíte.

V žiadnom prípade sa nepokúšajte si vytvoriť detailne prepracovaný plán B, pretože skôr ako na ňom zaschne atrament, bude všetko inak.

Hneď ako zmeníte smer a začnete trvalo využívať plán B, stane sa vašim novým plánom A.

V mojom prípade nový plán B mi priniesol tieto príležitosti: spoznala som nové bylinky a 8 druhov som aj nazbierala do svojej zásoby. Niektoré na sušenie a 2 z nich na výrobu sirupu. Vau, čo poviete, oplatilo sa zmeniť plán? Ja som bola maximálne spokojná.

Plán Z je záložný plán: váš záchranný čln. V živote aj v podnikaní chcete vždy zostať v hre. Aký je váš istý, stabilný a spoľahlivý plán, keď všetky vaše zámery s kariérou dopadnú zle, alebo chcete úplne zmeniť svoj život? To je váš plán Z.

Istota plánu Z vám dovoľuje prijímať riziká v plánoch A a B.

Keďže bolo nádherné počasie, môj plán Z bol, že sa prejdem po lese a po lúkach vypnem, zrelaxujem a urobím niečo pre svoje zdravie.

Krásne ABZ plánovanie vám prajem 😊.

  • Získate konkrétne návody od A po Z ako robiť kariérne poradenstvo.
  • Zážitkové vzdelávanie – získate vlastnú skúsenosť – všetky metódy, techniky a nástroje vyskúšate sami na sebe a tak môžete objaviť aj vy sami svoj potenciál.
  • Prostredníctvom inovatívnych metód posuniete svoju poradenskú prax do 21. storočia.

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov