Viete, ktoré povolania budú existovať aj o 20 rokov?

Viete, ktoré povolania budú existovať aj o 20 rokov?

Obávate sa, že sa vaše miesto bude automatizovať a vašu pozíciu prevezme robot? Čo sa stane, ak roboty oberú ľudí o prácu a tým aj o zdroj obživy? Vieme sa na to pripraviť? Ktoré povolania sú najviac ohrozené a ktoré nie?

Pravdou je, že pracovné miesta úplne nezmiznú. Dôležitým faktom je, že či budete preradení na iné teraz existujúce pracovné zaradenie alebo na prácu, ktorá teraz neexistuje a ešte len vznikne v budúcnosti, pravdepodobne vám budú chýbať potrebné zručnosti a to môže spôsobiť, že zostanete bez práce.

Viete, že v budúcnosti:

 • 30% úloh v 60% zamestnaní môže byť automatizovaných (január 2017, McKinsey & Company)?
 • roboty môžu prevziať 80 miliónov pracovných miest v Spojených štátoch a 15 miliónov pracovných miest vo Veľkej Británii (2018, hlavný ekonóm Bank of England)?
 • cca 47 percent celkovej zamestnanosti v USA sú rizikové pracovné miesta, t. j. pracovné miesta by sa mohli automatizovať?

V roku 2013 na Oxfordskej univerzite sa realizovala štúdia The Future of Employment (Budúcnosť zamestnanosti). V nej sa skúmalo 720 bežných povolaní a zistilo sa, že niektorým profesiám hrozí výrazne väčšie riziko, že budú nahradené robotmi.

Ktoré sú to? Napríklad telemarketér, daňový úradník či športový rozhodca. Naopak, medzi tzv. „neohrozené“ pozície patria psychológovia, zubári či lekári.

Kým v minulosti priemyselná revolúcia spôsobila, že o prácu prišli predovšetkým manuálne pracujúci, pretože ich nahradili výkonné stroje, v dnešných časoch a blízkej budúcnosti čelíme revolúcii technologickej. Automatizácia sa však môže týkať nielen pozícií robotník, daňový poradca, ale aj hráč na flaute.

Tréning Kariérový poradca 21.0

Ktoré povolania sú najviac ohrozené?

Martin Ford, autor knihy Vzostup robotov: Technológia a hrozba nezamestnanosti budúcnosti, hovorí, že najviac ohrozené pracovné miesta sú tie, ktoré „sú rutinné, opakujúce sa a predvídateľné“.

Predpokladá sa, že väčšina pracovníkov v prepravných povolaniach spolu s väčšinou administratívnych pracovníkov a práca v povolaniach vo výrobe je ohrozená.

Najviac ohrozené povolania nástupom automatizácie

 1. Telemarketér                                                                99%
 2. Opravár hodín                                                              99%
 3. Úverový špecialista                                                      98%
 4. Pokladník                                                                       97%
 5. Taxikár                                                                            89%
 6. Kuchár vo fast-foode                                                    81%

Ktoré povolania sú najmenej ohrozené?

Ford tvrdí, že iba niektoré pozície budú menej ohrozené a budú ochránené od nahradenia robotmi:

 • kreatívne prostredie. Ak ste teda umelcom, vedcom alebo vyvíjate nový biznis plán, môžete si vydýchnuť.
 • práca, ktorá spočíva v budovaní vzťahov s ľuďmi. Sú to napríklad zdravotné sestry či obchodníci, ktorí nadväzujú a udržiavajú vzťahy s klientmi.
 • zamestnania, v ktorých sú bežné rôzne mimoriadne situácie. Napríklad ak ste inštalatér a zavolajú vás k súrnemu a vážnemu prípadu.

 Služby sú veľmi citlivé na informatizáciu. Avšak vývoj tzv. servisných robotov prináša postupné znižovanie komparatívnej výhody človeka pri úlohách týkajúcich sa mobility a obratnosti.

Najmenej ohrozené pracovné pozície nástupom automatizácie

 1. Pracovníci v zdravotníctve a sociálni pracovníci  0,3%
 2. Pracovný psychológ                                                  0,35%
 3. Dietológ, výživový poradca                                      0,39%
 4. Lekár a chirug                                                             0,42%
 5. Kňaz                                                                              0,81%
 6. Farmaceut                                                                    1,2%

  Ako to teda s budúcnosťou povolaní bude?

Dôležitým faktom je, že či budete preradení na iné teraz existujúce pracovné zaradenie alebo na prácu, ktorá teraz neexistuje a ešte len vznikne v budúcnosti, pravdepodobne vám budú chýbať potrebné zručnosti a to môže spôsobiť, že zostanete bez práce.

Takže budúcnosť máte vo svojich rukách. Ak sa už teraz obávate, že prídete o prácu, či vaše povolanie zanikne, začnite sa rozhliadať, čo s tým môžete vy robiť, či už je to zvyšovanie odborných či sociálnych kompetencií.

Ak uvažujete o zmene povolania a neviete, ktorým smerom by ste sa mali vybrať, radi vám v tom pomôžeme na tréningu „Kariérny poradca 21.0“ alebo nám pošlite správu a my vám radi zodpovieme vaše otázky.

Tréning Kariérny poradca 21.0

Zdroj: Carl Benedikt Frey and Michael A. Osborne (2013): THE FUTURE OF EMPLOYMENT: HOW SUSCEPTIBLE ARE JOBS TO COMPUTERISATION?

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov