10 znamení, ktoré naznačujú, že je čas zmeniť prácu

Práca vás nenapĺňa, chodíte do nej s nechuťou, nevidíte v nej nič zaujímavého, nie ste ochotní v nej urobiť ani o centimeter viac, než musíte?

V podstate len „chodíte do práce“ a tam sa snažíte nejako vydržať, prežiť, pretože sa musíte predsa nejako uživiť?

Kariérny poradca Thomas Diener hovorí o piatich úrovniach spokojnosti s prácou:

  • 1*       Prežívam svoju prácu a pracujem, aby som prežil.
  • 2*      Zariadil som sa – mám prácu a skutočný život je počas dovolenky.
  • 3*     Robím svoju prácu celkom dobre a mám ju viac menej rád.
  • 4*    Moja práca a osobnosť sú prepojené. Rastiem do nej a vďaka nej.
  • 5*   Robím to, čo som. Nepociťujem to často ani ako prácu.

Úprimne! Ako ste na tom vy? Koľko hviezdičkovú prácu máte vy?

Podľa čoho zistíte, že je najlepší čas na zmenu, alebo si len potrebujete oddýchnuť? Zmena zamestnania prináša totiž so sebou aj niektoré riziká a problémy.

Toto sú podľa odborníkov najčastejšie dôvody pre zmenu:

1. Pravidelne prichádzate domov negatívne naladení

Je prirodzené sťažovať sa, keďže nikto, nič a žiadna práca nebude nikdy dokonalá. Ale nie stále. Ak sa neustále sťažujete, ste negatívni, alebo sa zameriavate na to, čo nefunguje, je to znak toho, že je čas zvážiť zmenu.

Ak zostanete, budete sa cítiť nedocenení a finančne podhodnotení. Tieto negatívne pocity ovplyvnia váš výkon, vzťahy aj reputáciu. Urobte potrebné kroky a zamerajte sa na budúcnosť.

2. Hovoríte si “je to len práca”

Ale je to naozaj? Pre tých, ktorí sú ambiciózni a stanovujú si inšpiratívne ciele pre svoju kariéru i osobný život, to nie je len práca. Ak si nahovárate, že to nevadí, že nič od toho neočakávate, znižujete vlastné štandardy. Ak sa vám to stane, použite to ako príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo vás skutočne trápi a aj nad tým, čo si želáte, aby sa líšilo vo vašej práci, zodpovednostiach, úlohe, zapojení alebo v tíme.

Vaše pracovné povinnosti sú každý deň rovnaké? Každý deň to vyzerá rovnako, ako by ste jazdili na autopilote. Cítite sa podhodnotení, ako by ste zbytočne míňali čas a vaše talenty. Vaša kariéra by mala zvyšovať vašu sebaúctu, nie ju znižovať.

Zmenili sa vaše dôvody od času, kedy ste nastúpili do práce? Nedosahujete dostatočnú výkonnosť, neplníte termíny a už nedokážete predstierať nadšenie a nemôžete načerpať energiu? Čo sa deje? Pravdou je, že aj v zamestnaní, pre ktoré máte vášeň sú chvíle, keď to budete cítiť len ako prácu.

3. Nechce sa vám do práce

Mohlo by to znamenať, že ste prerástli svoje pracovisko. Možno vás projekt, na ktorom pracujete nenapĺňa, alebo máte obavy zo stretnutia so šéfom. V každej práci vždy existujú spory a problémy, ste tu na to, aby ste ich vyriešili, ale či už ich považujete za výzvy, ktoré vám pomôžu rásť, alebo za problémy, ktoré vás pália, záleží len a len na vašom postoji, na vašom uhle pohľadu. Ale toto je iné – je to každý deň. Žijete pre víkendy, ale napriek vášmu maximálnemu úsiliu sa do sobotňajšej noci vkráda hrôza pondelka. Ak zistíte, že sa vám nechce do práce, je na čase zamyslieť sa nad tým, ktoré oblasti práce to spôsobujú.

Ak vám práca neprináša radosť a často sa pristihnete, že premýšľate o zmene, môže nastať čas na zmenu.

Objav svoj potenciál

4. Ani váš plat nedokáže vyrovnať vašu nespokojnosť

Určitý čas ste odôvodňovali, že pracujete kvôli peniazom, ale teraz už ani to nestačí. Aj keď oceňujete stabilitu, ktorú vaša práca poskytuje, začínate mať pocit, že zbytočne mrháte svojím potenciálom. Sú to jasné známky toho, že by ste mali uvažovať nad zmenou.

5. Máte zdravotné problémy a vaša práca ovplyvňuje aj váš osobný život

Práca by mala byť náročná, ale nie vás oslabovať, uberať vám energiu. Ak ste chronicky vyčerpaní, neviete spať, trpíte bolesťami hlavy, alebo máte iné fyzické príznaky, môže to byť spôsob, ako vám vaše telo oznamuje, že je čas na zmenu. Chronický stres znižuje imunitu a vyvoláva bolesti brucha. Neustále napätie a nervozita spôsobujú vznik rôznych bolestí – stuhnutá šija, pichanie a bodanie na hrudníku, bolesti kĺbov, migrény, ktorými trpíte nielen v práci, ale aj doma cez víkend.

Trvalý stres môže mať vplyv na vaše vzťahy s ostatnými. Hovoria vaši priatelia alebo členovia rodiny, že ste podráždení alebo sa neustále sťažujete?

Ak ste večne unavení a chorí, je čas na oddych a možno je aj čas hľadať si novú prácu.

6. V práci ste menej produktívni, nudíte sa, máte pocit, že len strácate čas

Ak kontrolujete Facebook každých desať minút, neustále ste na YouTube či iných sociálnych sieťach, alebo vás nudí každá úloha, možno budete musieť hľadať stimulujúcejšiu prácu.

7. Máte toxického šéfa

Toxický šéf alebo prostredie je jasným znamením zmeny. Stanovte si čo a do kedy sa má zlepšiť a pripravte sa na návrat na trh práce.

Od šéfa očakávate, že vám poskytne podporu, že vás povzbudí a pochváli, že odvádzate dobrú prácu. Vie, čo všetko ste urobili a dokáže vás náležite slovne aj finančne oceniť. Ak sa namiesto toho na vás vybíja, neustále hľadá chyby, kričí alebo vás zhadzuje, nastal čas na zmenu.

8. Vaša práca ovplyvňuje váš osobný život

Zabudnite na skorý príchod domov – ste k dispozícii takmer 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Ak ste neustále tak zaneprázdnení, že máte pocit, že si nemôžete dať ani 2-minútovú prestávku, možno to budete musieť prehodnotiť. Ak ste bombardovaný stretnutiami, nič nestihnete, alebo máte neustále pocit, že sa topíte v zozname úloh, môže to byť znamenie, že táto rola nie je pre vás vhodná (a ani pre nikoho iného). Keď ste neustále zaneprázdnení, nemôžete myslieť. To znamená, že nemôžete produkovať žiadne reálne výsledky, a namiesto toho sa len snažíte držať krok s neustálym ping-pingovaním vecí, ktoré od vás ľudia chcú. To vás pripravuje na zlyhanie. Ak to máte tak aj vy, porozprávajte sa so šéfom o vašom pracovnom vyťažení. Možno si neuvedomuje, ako sa cítite! Ale ak zistíte, že smerujete k prepracovaniu a pociťujete nadmerný tlak, môže to byť situácia, nad ktorou by ste sa mali vážne zamyslieť.

Mne voľakedy jeden múdry človek povedal: Cintorín je plný nenahraditeľných ľudí a nikdy neuskutočnených nápadov a snov!

9. Cítite sa príliš pohodlne

Zatiaľ, čo si myslíte, že cítiť sa pohodlne a sebavedome vo vašej práci je indikátorom úspechu, mohlo by to znamenať presný opak. Najlepší čas, kedy plánovať váš ďalší krok je, keď sa vám darí. V tomto čase sa môžete posunúť o ďalšiu métu. Mať úspech vo vašej pozícií je úžasné, robí vás to šťastnými.

Učíte sa? Zvyšujete svoju hodnotu? Zabávate sa?

Ak je odpoveď na jednu z týchto 3 otázok nie, váš mozog a srdce vám hovoria, je ten správny čas sa zastaviť a zamyslieť nad tým, čo môžete urobiť, aby to bolo opäť „áno“.

10. Snívate o novej kariére

Trávite čas premýšľaním o tom, čo by ste robili „v ďalšom živote“ alebo predstavou, ako by ste dali výpoveď v práci. Rozmýšľate o odchode z práce, prechádzate si rady ako to urobiť, želáte si byť v inej práci. Odišli by ste zo zamestnania „ak by ste mohli“. Ak je to tak, je čas zvážiť odchod.

Zmena zamestnania nemusí nutne znamenať zmenu spoločnosti – možno si budete musieť pozrieť iné oddelenie a zistiť, čo robia každý deň. Ak hľadáte niečo nové, rozhliadnite sa okolo seba: je niečo, čo robia vaši kolegovia a čo by mohlo byť pre vás to pravé? Prevzatie nových povinností vám môže priniesť nové príležitosti.

Možno ste pripravení na úplnú zmenu kariéry. Zmena zamestnania môže byť stresujúca, ale z dlhodobého hľadiska vás úspešné hľadanie práce dostane do prostredia, ktoré pre vás bude výzvou, umožní vám rásť a posunie vás na ďalšiu úroveň.

Aký je ďalší krok?

Aký je ďalší krok, ak ste sa našli v niektorom z týchto tvrdení?

Ak ste sa rozhodli ísť ďalej, neopúšťajte len tak svoju prácu. Vo väčšine prípadov môžete starostlivo a strategicky začať hľadať novú pozíciu skôr, ako odovzdáte svoju rezignáciu. Je jednoduchšie sa zamestnať, keď pracujete. Neviete, ako dlho vám bude trvať, kým si nájdete inú prácu.

Nájdite si čas, aby ste pochopili, čo doteraz nefungovalo v práci, je to dôležité. Sú to vonkajšie faktory ako spolupracovníci, šéf, kultúra spoločnosti, či dochádzanie?

Začnite sebapoznávaním, aby ste vedeli, čo všetko máte k dispozícii, aké sú vaše silné stránky, talenty, hodnoty, vášne, kompetencie a vaša motivácia. Naučte sa hovoriť o svojich úspechoch, je to dôležité pri pracovnom pohovore. Zdravé sebavedomie vám zabezpečí lepšiu pozíciu.

Keby ste nemali žiadne obmedzenia – peniaze, čas, miesto ani iné obmedzenia, čo by ste robili? Porozmýšľajte nad svojimi „prenositeľnými“ schopnosťami, súvisiacimi skúsenosťami, ktoré vám pomôžu urobiť prechod, ak chcete urobiť úplnú zmenu od seba vzdialených zamestnaní.

Je dôležité zmapovať medzery vo vašich schopnostiach a skúsenostiach, ktoré by vám mohli prekážať.

Po dôkladnom sebahodnotení začnite plánovať svoje ciele, identifikujte krátkodobé míľniky a nastavte časové plány. hľadanie práce a najmä začnite konať.

Veľmi radi vám pomôžeme, ak chcete

  • preskúmať body 1-10,
  • objaviť vaše ďalšie kariérne smerovanie,
  • chcete pomáhať iným v objavovaní.

Vyberte si tréning alebo absolvujte individuálne kariérne poradenstvo či koučing. Kalendár našich aktivít nájdete TU >>>

Tréning Kariérny poradca 21.0

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov