Viete ako vyzeral svet práce v minulosti a ako sa premenil príchodom agrárnej a priemyselnej revolúcie?
Hlavnou náplňou boli činnosti ako starostlivosť o domácnosť, remeselná práca či poľnohospodárstvo a to v závislosti na sociálnom postavení, pohlaví, bydlisku či ročnom období.
Rozdiel medzi pracovným a voľným časom nebol vymedzený, napr. remeselníci mali svoju živnosť v dome, kde bývali a mohli si tam odskočiť uprostred práce na rodinný obed.
V tomto období ide väčšinou o zdedené povolania, teda narodil si sa ako roľník a aj si zomrel ako roľník. Po absolvovaní základného vzdelania ďalšie vzdelávanie sa posúvalo z generácie na generáciu ústnym podaním a vykonávaním praktickej činnosti.
S nástupom priemyselnej revolúcie nastáva masívny presun obyvateľov z dedín do veľkých miest za prácou. Mení sa charakter práce a ľudia sa začínajú špecializovať na konkrétne činnosti. Oproti mnohoročnej príprave na výkon stredovekého remesla stačí na obsluhu strojov krátke zaškolenie.
Doba sa mení. Niektoré povolania zanikli úplne alebo sa vyskytujú ojedinele, iné nahradili moderné pracovné pozície.
Poznáte niektoré povolania minulosti?
Než vznikla dnešná tlačiareň, museli ľudia jednotlivé knihy a texty najprv prepisovať ručne a neskôr jednotlivé písmená vysadiť na dosku, ktorá sa potom otlačila na papier, aby sa mohli tlačiť noviny alebo knihy. Písmená sa vysádzali zrkadlovo, rovnako ako celý text, preto musel mať sadzač nielen trpezlivosť a presnú a pevnú ruku, ale aj dobré oko. Ak urobil chybu, musel všetky písmená vytiahnuť a od danej chyby začať znova.
Keďže práca v továrňach a fabrikách bola v minulosti veľmi monotónna a jednotvárna, zamestnávatelia sa snažili spríjemniť svojim zamestnancom čas tak, že im zabezpečili predčítača, ktorý svojim kolegom čítal nahlas aktuálne vydania novím a rôzne publikácie. Jedinou krajinou, v ktorej ešte nevymreli predčítavači je Kuba, kde ich nájdete v tabakových fabrikách.
Predchodcom moderných radarov bol človek, ktorý počúval zvuk blížiacich sa nepriateľských lietadiel. Jeho úlohou bolo zachytiť zvuk motorov blížiaceho sa lietadla.
V období, keď boli zriadené prvé riadne kuchyne a v izbách sa začalo prikurovať v kachliach, nastal čas kominárstva. Korene kominárstva siahajú do Taliansku, kde boli zaznamenané samostatné kuchyne a izby s komínmi v Biazese už v roku 1313.
V dobe, keď vznikol bowling, ešte neexistovali technológie a mechanizmy, ktoré dnes už automaticky postavia bowlingové kolky späť na dráhu, ako by sa nič nestalo. V minulosti túto prácu robili najmä mladí chlapci, ktorí po zhodení kolky ručne opäť poskladali na miesto.
Toto povolanie vystriedali zoznamky a rôzne sociálne siete. Kedysi dohadzovači sprostredkovávali priamo sobáše, ženícha a nevestu však vyberali čisto podľa svojho uváženia.
Pohreby nie sú veselou záležitosťou ani dnes. V minulosti existovalo povolanie profesionálneho smútiaceho, ktorého si ľudia alebo pohrebný ústav zaplatili, aby na pohrebe plakal a smútil. Jednoducho akoby vyjadril ich emócie namiesto nich. Toto povolanie ešte nájdete v niektorých dedinkách Grécka.
Dagerotypia je prvá komplexná metóda fotografovania. Vynašiel ju francúzsky výtvarník Louis Daguerre. Dagerotypista mal za úlohu sledovať vykresľovanie obrazu v prístroji, aby bola výsledná podoba v najlepšej možnej kvalite.
Toto zamestnanie bolo veľmi populárne v 19.-tom storočí. Proces výroby bol zložitý, avšak sóda bola v tej dobe veľmi žiadaná a preto sa tomuto povolaniu úspešne venovalo veľa odborníkov.
V zásade také povolanie stále existuje, ale jeho predstaviteľov nenájdete počas dňa pri ohni, stali sa tak zriedkavými. Nože, ktoré sa netupia, sú z vysoko kvalitnej ocele, môžu slúžiť po dlhú dobu a sú oveľa lacnejšie.
Ešte pred troma desiatkami rokov prepájali telefonické hovory ručne spojovateľky. Aby bolo možné počuť požadovaného účastníka, bolo potrebné vytočiť číslo na telefóne a tak kontaktovať telefonického operátora, ktorý presmeroval signál na požadované miesto. Prepájanie hovorov bolo bežné, hlavne v komunikácií pri diaľkových hovoroch. Avšak s príchodom digitálnych telekomunikačných prostriedkov, si museli spojovateľky nájsť nové zamestnanie. Úlohu roztomilých predstaviteliek tejto profesie dnes nahrádza funkčný smartphone.
Ak niekto chcel poslať správu na vzdialené miesto, mohol poslať list (doručenie trvalo aj niekoľko dní či týždňov) alebo na pošte využil služby telegrafného operátora a poslal telegraf, neskôr telegram. Zdá sa, že práve nedávno prijímané telegramy na pošte sa nám javili ako bežné. Túto službu dnes nahrádzajú mobilné telefóny.
Stenograf alebo rýchlopisec zapisoval súvislé jazykové prejavy zjednodušeným písmom určeným na veľmi rýchly zápis informácií. Stenograf dokázal písať rýchlosťou hovorenej reči. Používali znaky pre hlásky (tzv. hieroglyfický princíp). Ako rozlišovací prvok sa používala napr. poloha znakov voči riadku a zosilnenie a preto písali obyčajnou ceruzkou.
Ovládal a používal rýchlopis, zároveň však svoj záznam aj prepisoval na písacom stroji do normalizovanej podoby obchodných alebo úradných písomností. Išlo napríklad o vykonávanie rýchlopisného zápisu a jeho prevodu záznamu pri rokovaní parlamentu. V nasledujúcich rokoch prácu stenografov a stenotypistov úplne nahradili počítačové programy schopné rozpoznávania hlasu.
Ženy vo všetkých tlačiarňach písali celé hodiny a klepali ako guľomety na klávesnicu manuálneho písacieho stroja.
Nám sa podarilo získať prostredníctvom internetu informácie o 45-tich povolaniach/zamestnaniach minulosti.
Pomôžte nám prosím rozšíriť zoznam povolaní, ktoré v minulosti boli a dnes už možno zanikli. Napíšte nám na info@kariernyporadca.com. Ďakujeme.
Pokračovanie článku tu: Ako vyzeral svet práce v minulosti? (2)
Predchádzajúci článok tu: Ako vyzeral svet práce v minulosti? (1)
Chcete dostávať novinky e-mailom?