Najviac sa učíme na chybách. Alebo nie?

Keď som vyrastala, v škole nás učili: učte sa z chýb iných. Ale čo ak také niečo ešte nerobil nikto predtým? Vnímala som, že mám málo možností sa takto učiť… Mimochodom. Už sa vám podarilo naučiť sa niečo z chýb iných? No mne veru nie. Takže sa celý život učím na vlastných chybách.

Keď sme v detstve urobili chybu, prišiel trest. A tak sme sa naučili, že aj v dospelosti neradi robíme chyby, dokonca nenávidíme, keď sa mýlime, takže urobíme čokoľvek, aby sme sa chybám vyhli. Ale veď chyby nerobí len ten, ktorý nič nerobí.

Dobre, ale ak už urobíme chybu, mali by sme sa skôr tešiť, ako byť nahnevaní.

Napriek nášmu maximálnemu úsiliu sa nám niekedy stane, že sa potkneme, siahneme mimo alebo sa stane nejaká tá chybička. Nemôžeme proti tomu nič robiť, okrem toho, že sa pripravíme na takéto prípady a ak to nastane, vyvodíme z toho ponaučenie.

Či už sa učíte z chýb iných, alebo z vlastných, UČÍTE sa, teda si položte otázku: Čo som sa naučil? Čo som zistil? Čo mi to dalo?

Najväčšou chybou je, že keď urobíme chybu, vnímame to ako zlyhanie.

Napríklad ak naštartujeme niečo naozaj veľké – napríklad začneme podnikať – a niečo nám nevyjde tak, ako sme si to predstavovali. Priznajme si to, že na tak veľkom projekte sa môže veľa toho pokaziť. A my sa zľakneme, utečieme a povieme si, že bola chyba vôbec začať! Každý kto už podniká, môže potvrdiť: nie vždy všetko funguje podľa našich predstáv. Ale to je normálne. Keď sa učíme chodiť, ani my prvý deň nebežíme maratón, ale veľa sa potkýname a padáme, no vždy vstaneme a skúšame to odznova.

Bez ohľadu na to, akú veľkú vec začnete, pamätajte si: urobíme chyby a teda veľa chýb, ale toto sú len dočasné prekážky, z ktorých sa musíme poučiť.

Nezabudnite: zlyhanie je úspech v procese.

Jedna chybička neznamená úplné zlyhanie! Keď sa niečo nepodarí, neznamená to, že to musíme vzdať, ale že to musíme skúsiť znova inak.

Keď už nič iné, z týchto chýb sa určite učíme jednu vec: takto to neurobiť znova, treba urobiť niečo inak, pretože toto nefunguje.

Prajem veľa šťastia a úspechov!

PS1: Poznáte príbeh o troch žabách? Poviem vám o nich v ďalšom článku.

PS2: Táto téma súvisí s tým, ako pracujete so svojimi postojmi. Stiahnite si ebook Zmeň svoj postoj, zmeníš svoj život TU>>>

Obrázok: Pixabay

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov