Ako získať prácu snov? 2 kroky pre zaručený úspech

Pracujete desiatky rokov a myslíte si, že na zmenu je už neskoro? Nikdy nie je neskoro!

Ste čerstvý absolvent a pre nedostatok skúseností sa ani nepokúšate uchádzať o prácu snov?

Nevzdávajte sa svojho sna!

Svet sa zmenil: vzdelávací systém je zastaralý.

Kedysi bolo zvykom, že človek vyštudoval školu, kde sa na niečo špecializoval a potom nastúpil do zamestnania, kde po desaťročiach odišiel do dôchodku.

Svet sa však zmenil.

Myslím si, že vzdelávací systém je zastaralý, vrátane toho vysokoškolského: vedomosti, ktoré tam vedia poskytnúť (a niektoré za veľa peňazí), sú od nás na klik alebo dva (a väčšinou takmer zadarmo). Samozrejme, niektoré profesie sú výnimkou, ale oblasti, v ktorých je v súčasnosti potrebných najviac pracovníkov (ako napríklad vývoj software), žiaľ nie sú to práve VŠ, ktoré dokážu pripraviť k výkone tejto pozície.

Svet sa zmenil: spoločnosti už nezamestnávajú len na základe životopisu

Odoslanie životopisu je stále potrebné a často je to prvý krok, ako získať kontakt. Avšak v inovatívnych spoločnostiach už vznikajú nové návyky. Kontaktovanie prebieha virtuálne, proces vedenia pohovoru je veľmi odlišný od toho starého a životopis v skutočnosti nehrá veľkú úlohu či prijmú niekoho alebo nie.

Neznamená to však, že by sa životopis mal odfláknuť, keďže (aj) ten odzrkadľuje vašu osobnosť, presnosť a dôkladnosť našej práce. V životopise je dôležitý obsah, ale nezabúdajte aj na vzhľad a pravopis. Životopis si teda musíme pripraviť dôkladne, no neočakávajme od neho zázrak. Toto je len malá – ale dôležitá – časť procesu, pomocou ktorého môžete získať prácu snov.

Aké dva kroky musíte urobiť, aby ste získali prácu svojich snov?

Keďže chcem teraz vysvetliť samotný proces, začnem predpokladom, že už viete, aká je tá vaša práca snov, o akú pozíciu a v akej spoločnosti by ste sa chceli uchádzať.

Ak chcete zistiť, aké povolanie či zamestnanie je pre vás najvhodnejšie, prihláste sa na kurzy:

Krok 1: Spoznajte potenciálneho zamestnávateľa!

Keď niekto pošle svoju žiadosť spoločnosti, niekde v sprievodnom alebo motivačnom liste by mala odznieť veta: veľmi chcem pracovať pre vašu spoločnosť.

Aby ste to povedali, nestačí len to, aby ste mali predstavu o svojom potenciálnom zamestnávateľovi, naozaj musíte vedieť všetko. Firmu musíte poznať, ako keby ste v nej pracovali niekoľko rokov. Je potrebný dôkladný prieskum,  ale táto investícia sa vám mnohonásobne vráti.

  1. Prieskum môže odhaliť, že toto vôbec nie je tá spoločnosť, pre ktorú by ste chceli pracovať – môžete si tak ušetriť veľa, veľa mesiacov, kým by ste na to prišli „naživo“.
  2. Pri pracovnom pohovore viete oveľa viac poukázať na to, prečo by práve táto spoločnosť mala chcieť práve vás.
  3. Neskutočne sa zvýši vaše sebavedomie, keď už viete, že by ste boli na túto prácu úplne dokonalý.

Krok 2: Prečo práve vás zamestnávateľ potrebuje?

Musíte sa dôkladne pripraviť, pretože VY musíte presvedčiť potenciálneho zamestnávateľa, prečo potrebuje práve vás. Oni nebudú vedieť, že potrebujú práve vás, ale ak budete o tom presvedčený vy, viete ich ľahšie presvedčiť.

Aby ste to dosiahli, musíte v rámci prieskumu potenciálneho zamestnávateľa zistiť jeho nedostatky, slabé stránky a problémy spoločnosti a na tieto ponúknite riešenie. V rámci pohovorov ich musíte postaviť pred fakty. Majte čísla, údaje, ktoré podporujú to, že im práve vy môžete pomôcť, aké výhody im to prinesie, keď zamestnajú práve vás.

Musia jasne vidieť, že ste pripravení, že viete, o čom hovoríte, a tiež, že dokážete urobiť, čo sľúbite. Pre každú firmu sú dôležité čísla: ak dokážete vyrobiť pre firmu aspoň trikrát toľko, koľko ich stojíte, prácu máte zaručenú.

To je prakticky všetko, čo potrebujete. Trochu práce? Nie! Ťažké? Áno. Stojí to za to? Jednoznačne áno. Veď ide o vašu vysnívanú prácu!

Nezúfajte, ak taká práca zatiaľ neexistuje, či firma neinzeruje žiadne pracovné miesto, alebo žiadna z inzerovaných pracovných miest nebude pre vás vhodná. Ak sa postavíte pred vedenie s vyššie uvedeným, vytvoria vám prácu! Aj o tom je 21. storočie.

Veľa šťastia a úspechov!

, ,

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov