Ak je náš celý život o súťažení, všetci sme porazení

Ako vyrastáme, zisťujeme, že mnohokrát v živote musíme súťažiť s ostatnými, aby sme získali to, čo chceme. Žiaľ, neuvedomujeme si, že prehrávame, aj keď sa zdá, že z týchto situácií vychádzame ako víťazi.

Konkurencia je prirodzená

Ako deti súťažíme so súrodencami o pochvalu rodičov. Súťažíme na dvore s kamarátmi, kto bude najobľúbenejší. Súťažíme so spolužiakmi o lepšie známky. Ak športujeme, bojujeme o to, aby sme sa dostali na stupeň víťazov. Musíme poraziť ostatných, aby sme mohli pozvať najkrajšie dievča na rande. Súťažíme s našimi kolegami, aby sme my dostali to povýšenie. Avšak nie v každej situácii je súťaženie tá správna cesta.

Ak začneme súťažiť, už sme porazení

Kto vyhrá, keď začneme zápasiť so svojím partnerom? Kto bude víťazom, ak s našimi deťmi pretekáme o obľúbenosť? Komu prospeje, ak zamestnanci vo firme nespolupracujú, ale súťažia, pracujú jeden proti druhému? To všetko sú príklady, kedy môžeme vyhrať len vtedy, ak budeme spolupracovať a spoločný tímový cieľ považujeme za dôležitejší ako individuálne víťazstvo. Inak určite prehrajú všetci.

V manželstve buď obidve strany vyhrajú, alebo obe prehrajú a spoločnosť sa bude rozvíjať len vtedy, ak zamestnanci spolupracujú na spoločnom cieli.

Skúsenosti získané v prvých rokoch či dokonca desaťročiach nášho života, bohužiaľ, v reálnom živote často zlyhávajú. Súťaženie má svoje miesto a čas, ale je veľmi dôležité rozpoznať tie situácie, keď nás nie súťaživosť, ale spolupráca dostane tam, kam chceme. A možno ešte ďalej…

Zdroj: Pixabay

Prajem vám veľa šťastia a úspechov!

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov