Rozhodujete sa, čomu venujete čas? Vyskúšajte 3-krokovú stratégiu od Warrena Buffetta

Musíte sa rozhodnúť čomu venujete svoj čas, ale netušíte ako si nastaviť priority a ktorá činnosť či práca je tá najdôležitejšia?

Tu nastupuje rozhodovacia paralýza. Určite to poznáte, trpí ňou skoro každý – ak vám niekto ponúkne na výber z 5 alebo 10 rôznych možností a máte sa rozhodnúť, zrazu si uvedomíte, že nedokážete urobiť rozhodnutie a vybrať si len 1 možnosť.

Vyskúšajte 3-krokovú stratégiu, podľa ktorej sa rozhoduje Warren Buffett:

Zoberte si pero a papier. Ak chcete mať pre seba maximálny úžitok z tejto stratégie, urobte si túto aktivitu.

1. Napíšte si na list papiera zoznam svojich 25 kariérnych cieľov (podľa potreby krátkodobých aj dlhodobých, môžu to byť ciele pre tento týždeň alebo nasledujúcich 5 rokov).

2. Prejdite si celý zoznam znovu a označte len 5 najdôležitejších cieľov.

A teraz vážne. Zoberte si pero a papier. Ak chcete mať pre seba maximálny úžitok z tejto stratégie, nestačí to len prečítať, urobte kroky 1 a 2 a až potom pokračujte krokom 3.

3. Umiestnite 5 označených cieľov na samostatný zoznam (Zoznam A) a zvyšných 20 na druhý zoznam (napr. Zoznam B).

Vypadá to jednoducho, ale tu to len začína byť zaujímavé.

Čo urobíte so zoznamom A? Tu máte 5 najdôležitejších cieľov, do ktorých by ste sa mali ihneď pustiť. To je každému jasné.

Čo urobíte so zoznamom B? Hmmm, čo vás napadlo, že s týmto zoznamom urobíte? Predtým, než budete pokračovať odpovedzte na túto otázku.

Väčšina ľudí sa ich nehodlá vzdať, pretože sú pre nich rovnako dôležité. Nie sú tak urgentné, ale môžu sa im venovať, ak budú mať chvíľku času.

Buffettova stratégia znie:

Všetko, čo ste neoznačili a dali na Zoznam B sa stalo tým, čomu sa musíte za každú cenu vyhýbať. Bez ohľadu na okolnosti sa tomu, čo sa nachádza v tomto zozname nebudete venovať ani sekundu, kým úspešne nedosiahnete svojich 5 najdôležitejších cieľov.

Táto na prvý pohľad ľahká tvorba 2 zoznamov vám ukáže, že máte vo svojom živote zrejme celý rad „dobrých“ možností a cieľov, za ktorými sa môžete vydať. Buffett ale upozorňuje, že všetko, čo skončí na vašom Zozname B, je v skutočnosti to, čo vás každý deň rozptyľuje a odvádza vašu pozornosť od toho dôležitého.

Aj keď sú pre vás možno položky 6. až 25. na vašom zozname dôležité, v porovnaní s prvými piatimi sú paradoxne tým najhorším, čomu sa môžete venovať.

Otázka znie: Chcete žiť život s dvadsiatimi na polovicu rozpracovanými projektmi, alebo mať 5 hotových, s ktorými sa môžete pochváliť?

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov