Chcete zmeniť prácu? Spoznajte hodnoty vo svojom živote

Ak chcem zmeniť prácu a neviem, aká iná práca by bola pre mňa najvhodnejšia, čo by som mal urobiť?

Sebapoznanie je kľúčom ku zmene.

Pri rozhodovaní o zmene práce by ste v prvom rade mali poznať samého seba, svoje silné stránky. Sebapoznanie je kľúč, ktorý vám otvára obrovské možnosti a príležitosti robiť prácu, v ktorej ste dobrý, ktorú milujete a za ktorú môžete dostať aj zaplatené.

Naštartuj sa za 5 dní

Poznať samého seba znamená poznať svoje hodnoty, silné stránky a svoju osobnosť. Je to ako pri varení. Otvoríte chladničku a pozriete sa, čo tam všetko máte. A až potom sa rozhodnete, čo z tých ingrediencií môžete navariť. Ak si hľadáte prácu bez toho, aby ste poznali samého seba, svoje silné stránky, je to ako keď sa rozhodnete čo budete variť a potom sa pozriete do chladničky, či máte doma všetky ingrediencie. Môže sa vám stať, že vám niečo chýba.

Mali by sme teda v prvom rade poznať samých seba. Čo sa týka hodnôt – čo to je a aký to má vplyv na výber novej práce?

Vaše hodnoty sú to, o čom veríte, že je to pre vás dôležité. Prejavujú sa a dajú sa prečítať v spôsobe, akým robíte to, čo robíte a spôsobe, ako reagujete na iných.

Keď poznáte svoje hodnoty, pomôže vám to určiť, ako svoje silné stránky využiť vo svojom živote. Budete vedieť, aký typ práce sa vám hodí a aký nie.

Hodnoty môžeme prirovnať ku kompasu, ktorý vám pomáha udržovať smer. Ovplyvňujú vaše postoje a správanie. Usmerňujú váš prístup k osobnému a pracovnému životu. Odvíjajú sa od neho vaše reakcie na to, čo sa vám deje v živote. Vaše hodnoty ovplyvňujú hranice, ktoré ste, či nie ste schopní a ochotní tolerovať u seba i u druhých a ovplyvňujú aj výchovu vašich detí.

Objav svoje hodnoty

Žiť život v súlade so svojimi hodnotami

Ak to, čo robíte, ako sa správate, je v súlade s vašimi hodnotami, je váš život spokojný a naplnený. Ak je to naopak, tak sa môžete cítiť nespokojní. Čo je práve jeden z dôvodov, prečo by ste mali poznať vaše vlastné hodnoty.

Ak je pre niekoho dôležitá hodnota rodina a musí pracovať 12 hodín denne vrátane víkendov, bude pociťovať (samozrejme okrem vyčerpania) tiež vnútorný konflikt a nespokojnosť.

Ak máte medzi svojimi hodnotami pomoc druhým, práca v súťaživom prostredí vám nemusí priniesť spokojnosť v práci.

Zmena je život, život je zmena. Kedy sa môžu zmeniť hodnoty počas života?

Môžu sa zmeniť vďaka najrôznejším životným situáciám ako je napr. narodenie detí, strata zamestnania, vážne nehody, ťažká choroba, či strata blízkeho človeka…

Ako si teda môžem pre seba ujasniť, aké mám hodnoty v mojom živote?

Zoberte si teraz pero a papier, vypnite mobil a začnite. Neodkladajte to. Dnes je ten správny deň preskúmať a objavovať vaše hodnoty. Poďte do toho!

Zamyslite sa nad tým, ktoré sú najdôležitejšie hodnoty vo vašom živote. Keby vám zlatá rybka ponúkla splniť jedno akékoľvek prianie, čo by ste si priali?

Ak chcete podrobnejší návod, stiahnite si pomôcku zdarma TU>>>

Keď máte spísané svoje hodnoty, spomeňte si na okamih, kedy ste sa cítili najšťastnejší vo vašom živote. Spomeňte sa na okamih, kedy ste na seba boli veľmi pyšný, kedy ste sa cítili spokojný a naplnený. Máte to?

Ktoré hodnoty z vašich najdôležitejších hodnôt vo vašom živote tam boli prítomné?

Teraz si spomeňte na okamih, kedy ste boli nešťastný a nespokojný vo svojom živote. Ako to bolo tam s vašimi hodnotami? Boli naplnené alebo nie?

S najväčšou pravdepodobnosťou, ak ste boli šťastný, boli naplnené všetky vaše hodnoty. V prípade, ak hodnoty boli potláčané alebo nenaplnené ste s najväčšou pravdepodobnosťou boli v živote nespokojný. Je tak?

Aké to je pre vás teraz, keď máte určené svoje hodnoty?

Čo urobíte preto, aby ste mali naplnené vaše hodnoty v živote? Zahrňte svoje hodnoty do vašich plánov do budúcnosti.

Tá postupnosť je – poznajte svoje hodnoty – spojte ich so situáciami vo svojom živote – naplánujte si život v súlade so svojimi hodnotami.

Naša ponuka

 

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov