Ako sa naučiť byť šťastným človekom

Viete, že byť šťastným sa môže človek naučiť a môže to trénovať ako každú inú schopnosť, pre ktorú sa nám zdá dostatočne dôležité nasadiť všetky svoje sily?

Áno, byť šťastným sa môže človek naučiť. To ako? Veď šťastie je niečo, čo človek má alebo nemá… Vyhráte v športke, nájdete niekoho, kto vás urobí šťastným, alebo vám to vďaka inej náhode samo spadne do lona… To naozaj?

Mám pre vás dve možnosti:

  1. Ponecháte svoje šťastie na nádej, náhodu alebo na iných ľudí a ich sľuby?
  2. Urobíte všetko, aby ste to dosiahli vlastnými silami, každý deň svojho života?

Ktorú možnosť si vyberáte vy?

Ak si zvolíte pohodlnú cestu, neznamená to, že nebudete šťastní. Možno vám prináša uspokojenie, že zodpovednosť za nešťastie zvaľujete na iných ľudí, náhodu alebo osud.

Rozhodnutie dosiahnuť šťastie vlastnými silami však nepripúšťa nijaké ospravedlnenie. Znamená to:

  • Sami viete, čo vás v živote urobí naozaj šťastnými,
  • Poznáte schopnosti, ktoré sú potrebné na to, aby ste boli šťastnými,
  • Poznáte prekážky, ktoré vášmu šťastiu svoja v ceste a prekonáte ich namiesto toho, aby ste sa im vyhli.
  • Každý deň si nájdete čas a budete na svojom šťastí pracovať.

Už ste si niekedy pomysleli na to, že sa môžete naučiť byť šťastným a že sa to dá natrénovať rovnako ako každá iná schopnosť? Krok za krokom, dennodenne, po celý zvyšok vášho života. Samozrejme za predpokladu, že ste za to ochotní zaplatiť.

No ale… sú tam dve prekážky, ktoré vám budú stáť v ceste: netrpezlivosť a pohodlnosť … veď si stačí zobrať pôžičku a kúpiť dom, auto či dovolenku, čokoľvek o čom snívate. To naozaj?

Buďme úprimní: nehovorili vám už rodičia, že šťastie sa nedá kúpiť? Inak by boli všetci bohatí ľudia na svete šťastní. Myslíte si, že sú?

Šťastnými vás nerobí to, čo vlastníte, ale to, čo robíte z toho, čo vlastníte.

Je to tak? Prečo potom zameriavate svoju pozornosť na to, čo vlastníte? Je to preto, lebo vás celý život vychovávajú podľa princípu, že výkon a pokrok, peniaze a majetok, vedomosti, vplyv a mier na celom svete sú zárukami šťastného života.

Byť šťastným sa môže človek naučiť. No dobre ale ako?

Celkom jednoducho: prvý kľúčový krok je, že si uvedomíte, že chcete zmenu. Potom začnete meniť svoj doterajší život malými krôčikmi, kým vám už nič nezabráni žiť každý  deň tak, ako ste vždy chceli žiť. Ani jedna kniha, ani učiteľ, či zákon nemôžu zmeniť váš život, ak to neurobíte vy sami.

Každá zmena začína rozhodnutím: „UROBÍM TO“.

Nájdete veľa „receptov“ na šťastie. Ale to sú zase podnety zvonka. Mali by ste vedieť, že ak chcete dosiahnuť šťastie vlastnými silami a podľa svojich predstáv, sami za to nesiete zodpovednosť. Vy ste svojim vlastným učiteľom. Neexistuje nikto iný, kto je zodpovedný za vaše omyly a neúspechy.

Znamená to: VY sa musíte rozhodovať, konať a učiť sa zo svojich vlastných chýb. A hlavne bez obáv, že vás bude niekto kritizovať alebo zosmiešňovať.

Učiť sa z vlastných chýb je predpokladom každého procesu učenia sa.

Vy, vaše schopnosti, predstavy, túžby a potreby sú meradlom vášho šťastia. Prestaňte sa porovnávať s inými a prestaňte byť závislí na to, čo iní považujú za správne.

Vaše sebavedomie a sebadôvera sú potrebné k dosiahnutiu vášho šťastia. Začínajú sa vo vašej hlave, vo vašom každodennom myslení.

Nenechajte už len tak prejsť ani jediný ďalší deň a vykročte na cestu za svojim vlastným šťastím.

Nerobte si však ilúzie… šťastným sa nestane človek z jedného dňa na druhý.

Šťastne žiť je stratégia na celý život, na každý jeden deň. Šťastie sa dá naučiť a môžete ho natrénovať. Potom jedného dňa zistíte, že sa to deje.

Byť šťastným sa môže človek naučiť a môže to trénovať ako každú inú schopnosť, pre ktorú sa nám zdá dostatočne dôležité nasadiť všetky svoje sily.

Neexistuje všeobecne platný recept na šťastie. Čo iných robí šťastnými, to nemusí robiť šťastným vás. Je to vaša osobná vec. Vy za to nesiete zodpovednosť. Pred sebou a pred nikým iným.

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov