7 spôsobov, ako pomôcť svojmu dieťaťu pri výbere povolania

Nedávno som mala stretnutie, kde mi mamička ôsmačky povedala, že jej dcéra rozmýšľa o tom, na akú strednú školu má ísť:

„Povedala som jej, že určite musí ísť na právo alebo medicínu, takže stredná škola je jasná – gymnázium, kým sa nerozhodne, ktorá z tých dvoch profesií to bude. Čo si o tom myslíte?“

Hm, nikdy som nestretla vašu dcéru a bez toho, aby som vedela, aké sú jej silné stránky, čo ju baví, napĺňa, nemôžem povedať, aká práca by bola pre ňu najlepšia. Myslím si, že je najlepšie, ak si človek vyberie prácu, ktorá ho bude baviť a v ktorej sa uplatnia jeho silné stránky a vášne,“ povedala som.

Pozrela sa na mňa prekvapene a odvrkla: „Vášeň, práca snov… Nikto nemá vášeň pre prácu. Práca je len práca. V nej musíme zarobiť peniaze.“

Usmiala som sa na ňu, zdvorilo som nesúhlasila a povedal som jej, že je možné robiť prácu, ktorú naozaj milujete.

Pokiaľ ide o výber zamestnania, ľudia dostávajú rôzne rady ako: „Vyberte si kariéru, ktorá vám prinesie najviac peňazí.“ „Vyberte si istotu.“ „Práca je iba práca.“ Práca vás nemusí napĺňať. “ „Tá a tá práca sa jej páči, takže by si to mal robiť aj ty.“ Alebo naopak: „Ten a ten nenávidí svoju prácu, takže by ste to nikdy nemali robiť ani vy.“

V práci trávime 1/3 života a preto by ste mali podporovať vaše dieťa, aby si vybralo prácu, ktorá ho bude baviť a v ktorej naplno využije svoj potenciál.

Tu je niekoľko rád, ako pomôcť svojmu dieťaťu pri výbere povolania:

1. Odolajte tomu, aby vaše dieťa napĺňalo vaše nesplnené sny

Vaše dieťa je jedinečné! Nie ste to vy! To, čo vás môže na určitej práci nebaviť, môžu byť veci, ktoré jeho budú robiť šťastným. Odolajte nutkaniu povedať svojmu dieťaťu, aby sa vyhlo určitej ceste len preto, že je to niečo, čo vás nezaujíma. Ak máte nejaký nesplnený sen z detstva, nechcite, aby sa vaše dieťa vybralo tým smerom. Vaše dieťa nemusí mať záujem robiť prácu, ktorá je vaším nesplneným snom ani nemusí chcieť robiť prácu, ktorú robíte vy. Ak si myslíte, že by dieťa nemalo ísť tým smerom, zamyslite sa nad tým, či to nie je preto, lebo vy by ste si na to nikdy netrúfli…

2. Pomôžte dieťaťu objaviť svoj silné stránky a vášne

Podporte svoje dieťa, aby navštívilo kariérneho poradcu. Nie je to len o testoch, ktoré má vyplniť, ale hlavne o zážitkových aktivitách a storytellingu, kde sa dieťa naučí zručnosti kariérneho rozhodovania. A to bude potrebovať v živote a v 21. storočí, kedy už to nebude len o jednej kariérnej voľbe.

Ak vaše dieťa má záujem o povolanie, ktoré sa zdá, že nezodpovedá jeho prirodzeným vlohám, neznamená to, že musíte túto možnosť okamžite vylúčiť. Namiesto toho si premyslite, ako by vaše dieťa mohlo v tejto oblasti získať potrebné zručnosti alebo vedomosti. 

3. Nájdite pre svoje dieťa vzor

Hľadajte pre svoje dieťa pozitívny a povzbudzujúci vzor. Ak vaše dieťa prejaví veľký záujem o určitú kariérnu dráhu, pomôžte mu nájsť inšpiratívny vzor v tejto oblasti. Je ideálne, keď si tento vzor nájde samo. Ak má skvelý príklad – vzor, môže to podporiť kariérne túžby vášho dieťaťa.

4. Nechajte svoje dieťa robiť rôzne činnosti, aby ste zistili, čo ho zaujíma

Častou otázkou rodičov je, že ak dieťa často mení krúžky, či je to dobré. Ja viem, väčšinou sa rodičia obávajú toho, že deti nebudú vytrvalé a nič nedokončia. Ale kedy má dieťa skúšať, ak nie v detstve? Áno, potom skúšame v dospelosti…

Dajte dieťaťu príležitosť vyskúšať nové aktivity či už v škole, ale aj mimo školy. Zoberte ho do prírody, zabavte ho umením, vedou, návštevou múzeí, zvieratami, cestovaním, ľuďmi … existuje toľko príležitostí, aby ste si ich spoločne užili. 

Venujte pozornosť tomu, čo vzbudzuje jeho záujem. Ak existuje nejaký predmet, ktorý by ho zaujímal, alebo ktorý ho vzrušuje, povzbuďte ho, aby sa o tejto téme dozvedel viac. Rozhodnutie zvoliť si svoje povolanie často prichádza postupne, pretože ľudia naďalej hlbšie skúmajú svoje záujmy. Nezabudnite: Objavovanie je cesta. A cesta je cieľ.

5. Nájdite svoj kolektív a povzbuďte svoje dieťa, aby si našlo ten svoj

Ako povedal Jim Rohn: „Ste priemerom 5 ľudí, s ktorými trávite najviac času.“ Ako rodič ste si okolo seba vybudovali úžasný kolektív ľudí? A nabádate svoje dieťa, aby našlo ten svoj? Vyzvite svoje dieťa, aby vyšlo zo svojej komfortnej zóny a zapojilo sa. Či už ide o šport, služby, klub, alebo čokoľvek iné, povzbuďte svoje dieťa, aby trávilo čas s inšpiratívnymi rovesníkmi. To, s kým sa vaše dieťa rozhodne stretnúť, môže výrazne ovplyvniť to, aké má veľké sny, v čo verí, že je možné a príležitosti, ktoré hľadá. To, že má v živote úžasný kolektív detí, mu pomôže dorásť do naplnenia svojho potenciálu a môže to ovplyvniť veľa jeho rozhodnutí.

6. Buďte skvelým príkladom

Vaše dieťa sleduje každý váš pohyb, takže pracujte na tom, aby ste boli skvelým príkladom človeka, ktorého práca baví. Keď vaše dieťa vidí, že si budujete kariéru, ktorú skutočne milujete, bude vedieť, že je to možné, aby tiež našlo a robilo prácu, ktorú miluje. Nikdy nie ste príliš starý na to, aby ste trávili viac času tým, čo máte radi, takže hľadajte, čo vás rozžiari. Robte viac to, čo máte radi a nie to, čo vám berie energiu, nenapĺňa vás a prináša vám stres. A ak by ste s tým potrebovali pomôcť vy, radi vám venujeme náš čas a energiu 😊.

7. Buďte trpezlivý a povzbudzujte

Pripomeňte vášmu dieťaťu, že hľadanie práce, ktorú má rád, je často dlhodobý proces sebapoznávania a experimentovania. Pri navigácii v kariére môže zmeniť smer. Pri týchto zložitých rozhodnutiach buďte so svojím dieťaťom trpezlivý a povzbuďte ho, aby sa o sebe dozvedelo viac, aby z neho mohol vyrásť úžasný a výnimočný človek ako vy 😊.

Chcete dostávať novinky e-mailom?

Vaše osobné údaje (email a meno) budeme (Kariérny poradca s.r.o.) spracovávať len za účelom zasielania newletterov so zaujímavým obsahom, kde nájdete novinky a informácie zo sveta kariérneho a kariérového poradenstva, koučingu a osobnostného rozvoja, v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovávaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Ochrana osobných údajov